'Teorik ve Sosyolojik Kökleriyle Onbeş Temmuz' Sempozyumu

06 Nisan, 2017 | Genel Haber | GRTC

Türkiye’de 15 Temmuz 2016 gecesi Türk milletinin basireti ve cesaretiyle engellenen bir darbe kalkışması gerçekleşti. Darbe kalkışmasının ardından pek çok tahlil ve çalışmalar yapıldı ve kalkışmanın mantığı, failleri ve uzantıları çözülmeye çalışıldı. Fakat darbe girişiminin üzerinden altı aylık bir süre geçmesine rağmen ülkemizin uçurumdan dönmesine yol açan bu darbe girişiminin henüz, siyaset teorisi, sosyal teoriler ve İslam düşünce gelenekleri açısından henüz ciddi bir tahlili yapılmadı.

FETÖ’nün insan profili, kadrolaşması ve fiilen darbeye teşebbüsün tasviri gibi bir kısım meselelerde oldukça bilgilendirici televizyon programları, paneller, konferanslar ve gazetecilik çalışmaları yapılmakla birlikte özellikle meselenin teorik ve tarihsel uzantıları yeterince irdelenmedi.

Bu sempozyum bugüne kadar FETÖ hareketi üzerine gerçekleştirilen panel, konferans ve toplantılardan farklı olarak problemin temeline inmeyi ve tarihsel arka planı da dikkate alarak bu yapının siyasi, dinî ve toplumsal temellerini belirginleştirmeyi amaçlamaktadır.

İki gün olarak tasarlanan sempozyum, Çorum Belediyesi tarafından sahiplenilmiş olup, Küresel Araştırma ve Düşünce Merkezi’nin (GRTC) iştirakiyle Çorum’da gerçekleştirilecektir. Sempozyumun amacı, konunun tarihsel kökenleri ve çağdaş uzantılarını kamuoyu için belirgin hale getirmektir.

Program broşürünü aşağıdaki bağlantı aracılığı ile inceleyebilirsiniz.

İlgili Dosya

İlgili dosyayı indirmek için buraya tıklayın