Sinerji Buluşmaları - İnsan Tanımları Çalıştayı

05 Kasım, 2016 | Genel Haber | GRTC

Küresel Araştırma Düşünce Merkezi (GRTC), Kütahya Belediyesi’nin katkılarıyla Sinerji Buluşmaları’nın ilkini Ilıca Harlek Termal Otel’de gerçekleştirdi.

Klasik İslam Düşüncesinde İnsan Tanımları Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde bu konunun uzmanı 30 akademisyen tarafından ele alındığı çalıştay 4-5 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştirildi. Çalıştayın amacını GRTC genel Başkanı Mustafa Önsay şu şekilde açıkladı: "GRTC olarak Eğitim, Ekonomi ve Siyaset alanında "Dünya Beş’ten Büyüktür" söylemine uygun "Yeni Türkiye" idealine katkı veren çalışmalar ortaya koymak temel amacımız.. Bu üç temel konuda ne söylenecekse “İnsan” merkezli olmak zorunda ve bu açıdan insan hakkında bilgilerimizi tekrar ele alma mecburiyetimiz var. Bu minvalde önce Klasik İslam Düşüncesini sonra da Batı Düşüncesini İnsan Tanımları açısından ele alacağız. Sonraki süreçte bu konuyu irdeleyen Sinerji Buluşmaları çalışmamız çalıştaylar serisi ile devam edecektir."

Klasik İslam Düşüncesinde İnsan Tanımları Çalıştayı’nın ilgi gören afişi hakkında Önsay afişte kullanılan resim ve içeriğe dair şu bilgileri verdi: "Hz. Peygamber’in miracını anlatan Arapça ve Uygurca bir görsel .Bir insan ve üç hayvan kafasından oluşan ikonografi, dört büyük melek ve dört ana burcu simgeliyor. İnsan; kova takım yıldızı. Aslan: Aslan takım yıldızı.Kartal: Akrep takım yıldızı.Boğa: Boğa takım yıldızı. Kürenin iç dairelerinde ise Uygurca renk isimleri yazıyor: Benefş, zer, laciverdî, nârenci. Hz. Peygamber’in miracı özelinde, insanın yükselişini burçlar, renkler ve burçları taşıyan ikonlar aracılığıyla anlatmaya çalışan bir "yükseliş imajı" bu resim. Klasik dönemde insan anlayışını vermesi için nadir bir örnek. Bu yüzden bu anlamlı çalıştayın afişi olarak bu imajı kullanmak dikkate değer bir önem taşımaktadır" diye konuştu.

Kütahya’ya, Türkiye’ye ve dünyaya faydalı fikirler sunan GRTC, kalkınmanın fikirden, fikrin de insandan doğduğu görüşünü benimseyerek faydalı buluşmalara imza atmaya devam edecektir.

İlgili Dosya

İlgili dosyayı indirmek için buraya tıklayın